English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Relacja z II etapu szkolenia IPN dla nauczycieli - Park Historyczny Blizna - 15.10.2020 r.

 IMG 20201015 140113291foto. Archiwum ECPiP

W dniu 15 października 2020 r. w obiektach Parku Historycznego Blizna odbyła się druga edycja szkolenia dla nauczycieli pn. "Korzenie totalitaryzmu". Jak poprzedniej odsłonie szkolenia na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie ponownie przybyli nauczyciele przedmiotów humanistycznych z terenu województwa podkarpackiego. 

Szkolenie rozpoczęło się od zwiedzania Parku Historycznego Blizna miejsca gdzie w czasie wojny Niemcy zbudowali poligon rakietowy pocisków V1 i V2. Przybyłych na szkolenie przywitała pani Jadwiga Łomnicka dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w Kamionce, zaś przewodnikiem po Parku była pani Renata Rusin.
Dalsza część szkolenia odbyła się w budynku na sali wykladowej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jak poprzednim razem wykłady i warsztaty, poświęcone były dwóm XX-wiecznym zbrodniczym systemom: komunizmowi i nazizmowi. Swoje wykłady wygłosili kolejno pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie dr Miroslaw Surdej i Katarzyna Kyc oraz Łucja Szumańska pracownik ECPiP CKiB w Pustkowie-Osiedlu.

Wykład dr Mirosława Surdeja poświęcony był podziemu zbrojnemu różnych formacji, a w szczególności AK w walce z okupantem niemieckim i sowieckim w latach 1939-1945 oraz w okresie powojennym.
Drugi wykład wygłoszony przez Katarzynę Kyc poświęcony był społecznym skutkom totalitaryzmów, tak w odniesieniu do całych społeczeństw jak i jednostek, które stały się ofiarami reżimów XX wieku.
Trzeci wykład Łucji Szumańskiej poświęcony był prześladowaniom duchowieństwa katolickiego przez aparat komunistyczny i częściowo stanowił nawiązanie do wykładu dr Edyty Adamczyk-Pluty z pierwszego etapu szkolenia poświęconego "Korzeniom totalitaryzmów" przeprowadzonego w Paszczynie i Pustkowie w dniu 2 października br.

Na koniec szkolenia dr Jacek Magdoń (koordynator szkolenia dla nauczycieli z ramienia Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie) dokonał podsumowania warsztatów, rozdał wszystkim uczestnikom publikacje i materiały naukowe. Następnie uczestnicy udali się jeszcze pod pomnik oddający hołd oddziałom Armii Krajowej biorącym udział w operacjach wywiadowczych, którzy w czasie okupacji zebrali bezcenne informacje dotyczące niemieckiej broni V1 i V2. Stąd z kolei grupa udała się nieopodal Parku Historycznego do leśnego, gdzie w czasie wojny znajdowała sie hala montażowa, która służyła Niemcom do kontroli, ewentualnego demontażu i naprawy usterek przy rakietach V2.